-
_________________________________________________________________________________
Warmątowice Sienkiewiczowskie
-
Ta mała miejscowość ma bardzo interesującą historię. Dlaczego Warmątowice stały się Sienkiewiczowskie?
Wieś znana jest ze starcia wojsk rosyjsko-pruskich pod dowództwem marszałka Blüchera z armią napoleońską pod dowództwem Marszałka McDonalda. Bitwa odbyła się 26 sierpnia 1813 roku i przeszła do historii pod nazwą "Bitwy nad Kaczawą". W Duninie, na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano małą rotundę, w której od 1909 roku prezentowano eksponaty - pamiątki tego wydarzenia.Na terenie naszej gminy znajduje sie kilka obelisków upamiętniających to wydarzenie.
Obecny pałac w Warmątowicach powstał w średniowieczu jako dwór obronny. W XVII wieku przebudował go ówczesny właściciel Wenzel von Zedlitz - starosta księstwa legnicko-brzeskiego. W 1812 roku wieś została kupiona przez Serafina von Olszewskiego, pochodzącego z Podlasia. Rodzina była jednak zniemczona, nie poczuwała się do żadnych związków z Polską. Wnuk Serafina Alfred von Olszewski, który odziedziczył majątek w Warmątowicach, przeszedł jednak zadziwiającą przemianę. Pod wpływem książek Henryka Sienkiewicza - "Krzyżaków" oraz "Trylogii" przypomniał sobie o swoich polskich korzeniach i rozpoczął starania o powrót rodziny do polskich tradycji. Nadał swoim dzieciom słowiańskie imiona Draga i Bogdan Bolesław a w testamencie, który wywołał skandal, zastrzegł, że odziedziczą majątek, jeśli do 30 roku życia zaliczą egzamin z języka polskiego, historii i kultury polskiej. W przeciwnym razie dobra miały przejść na własność Henryka Sienkiewicza.
Po smierci Alfreda w 1909 roku wdowa rozpoczęła starania o unieważnienie testamentu, a gdy nie udało się to, zwróciła się bezpośrednio do Henryka Sienkiewicza. Pisarz zrzekł się majątku, uważając, że nie mozna nikogo zmusić do polskości.Pałac pozostał własnością von Olszewskich do II wojny swiatowej. W 1944 roku stał się jednym z miejsc z tzw. listy dr Güntera Grundmanna, gdzie przechowywano cenne zbiory. Przechowywano tu zbiory numizmatyczne z Miejskich Zbiorów Sztuki z Wrocławia.Bardzo interesujący jest dla mnie fakt, że w 1881 roku Henryk Sienkiewicz wydał nowelę "Latarnik", która opisywała w pewnym sensie podobną historię polskiego emigranta Skawińskiego, w którym pod wpływem lektury "Pana Tadeusza" obudziła się silna tęsknota za Polską.
Autor: Alfa505 Data: 2017-08-23 Dodaj komentarz
Okazało się, że życie potrafi być równie interesujące jak literatura.
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Komentarze:
-
Budujące. Ciekawe kiedy we włodarzy gminy wstąpi tęsknota za rzetelnością, racjonalnością, gospodarnością, pomysłem na przyszłość. Może nigdy. Sienkiewicz zrzekł się spadku. Większość zrzeknie się lepszego jutra i ten badziew będzie trwał dalej. Summa summarum demotywujące.
Autor: robot158 Data: 2016-07-11 23:39:05
-
Bardzo ładnie, w interesujący sposób opisana "mała" historia części naszej gminy. Takich miejsc jest u nas wiele. Owszem, niektóre z różnych względów są zaniedbane, ale każde takie miejsce żyje swoją historią. Warto pomyśleć żeby je upamiętniać - tak jak zrobił autor artykułu.
Autor: Kobieta1 Data: 2016-07-12 17:37:30
-
W kościele w Kościelcu w nawie bocznej jest umocowana na ścianie tablica pamiątkowa pamięci Alfreda Olszewskiego.
Autor: Kredka Data: 2016-07-13 13:42:58
-
Witam wszystkich.
Jestem tutaj pierwszy raz i od razu znalazłam coś dla siebie. Otóż kiedyś słyszałam, że Warmątowice Sienkiewiczowskie są najstraszą wsią w naszej gminie. Szukałam jakiś informacji w internecie ale bez skutku, w bibliotekach również brak pozycji poświęconych tym sprawom.
Może ktoś coś wie na ten temat i chciałby się podzielić.
Alicja.
Autor: Alicja Data: 2017-08-24 23:02:11
-
Do #Alicja.
W najbliższym czasie będę miał materiały o kilkusetletniej historii Przybyłowic ( najbliższa wieś Warmątowic ). Nie widziałem ich jeszcze i nie wiem czy jest tam jakakolwiek wzmianka o Warmątowicach ale postaram się coś napisać.
Pozdrawiam
Autor: admin Data: 2017-08-25 09:08:07